GELİNLİK AMA NASIL GELİNLİK

“ V yaka, kayık yaka, straplez ya da diğerleri... Gelinliğin için hangi yaka tipini seçeceğine karar veremiyorsan bu sorunu birlikte çözelim. Bu yazıda sana gelinlik yaka tiplerini tanıtacağım. Fakat V yaka, kayık ve straplez gelinliklere bir ayrıcalık tanıdığımı da itiraf etmeliyim. Burada anlattıklarımla yetinmek istemiyorsan onlar için yazdığım özel yazıları da okumayı unutma! „

V Yaka Gelinlikler

En sevdiğim yaka tipinden başlıyorum o halde. Çokça tercih edilen yaka tiplerinden biri olan V yaka, omuzlardan göğse doğru V harfi çizerek inen bir yaka kesimi. V yaka gelinlikler çoğu zaman daha gizemli, etkileyici ve seksi bir görüntü yaratır. Elbette bu seksiliğin dozunu ayarlamak senin elinde.

V yaka gelinliklerin boynu olduğundan daha uzun gösterme gibi bir güzelliği var. V yakaya derinlik kattıkça boynun daha uzun görünür.

Dikdörtgen veya kum saati vücut tipindeysen rahatlıkla V yakayı tercih edebilirsin. Fakat sanılanın aksine iri göğüslere sahipsen de bu büyülü yakayı kullanabilirsin. Nasıl ve neden olduğunu V yaka hakkında bilmen gereken her şey yazısında bulacaksın.

Elbette V yakanın küçük göğüslü hatta tahta göğüslü denecek kadar dümdüz vücutlarda çok daha sofistike göründüğünü de söylemeliyim.

Kayık Yaka Gelinlikler

Kayık yaka, bir omuzdan diğerine doğru kayık gibi bir eğim çizerek ilerleyen ve omuzlara doğru genişleyen bir yaka kesimi. Genişlik modelden modele değişir ama en derin noktası gerdanın tam ortasına denk gelir.

Orijinal adı kayığın Fransızcasından gelen “Bateau” olan bu kesim adeta zariflik abidesi! Son derece zarif olduğu için en düz ve sade gelinliği bile olduğundan şık gösterir.

Kayık yaka gelinlikler yarattığı efekt sayesinde dar omuzları genişletmeye yarar. Kayık yaka en çok boynu ve omuzları biçimli gelin adaylarına yakışır. Çünkü kayık yaka tipi özellikle boynu ve omuzları vurgular. Bu yüzden gelinlikte ön plana çıkartmak istediğin bölgen boynun ve omuzlarınsa rahatlıkla kayık yaka gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsin.

Zaten çok geniş omuzluysan kayık yaka ile daha da geniş görünmesini sağlamaya gerek yok o yüzden sen straplez gelinliklerin gelini olmalısın.

Eğer büyük göğüslere sahipsen kayık yakadan olabildiğince uzak durmalısın. Kayık yaka iri göğüslerde üst bedeni kaba gösterir. Bu görüntü de sana olduğundan daha kilolu ve iri efekti verir. Yani elma vücut tipindeki gelin adaylarının mayınlı yakası kayık yaka!

Kayık yaka ile nasıl bir kol tercih etmeliyim, hangi etek kesimini seçmeliyim, boynuma kolye takmalı mıyım, daha da önemlisi ben kayık yaka giyebilir miyim? Gibi soruların cevapları kayık yaka hakkında bilmen gereken her şey yazısında.

Straplez Gelinlikler

Straplez yaka gelinlikler askısız ve kolsuz gelinliklerdir. Göğsün üzerine oturan ve göğsü kavrayan modellerdir. Straplez gelinlik giymeyi planlıyorsan kol ve askı gibi detayları düşünmene gerek kalmaz.

En çok karşımıza çıkan örneği düz yaka straplezdir. Askısız, göğsün üzerinde dümdüz uzanan ve göğsü kapatan bir yaka modelidir. Eğer romantik ve masum bir görüntü istiyorsan senin seçimin dantelli düz yaka straplez olmalı.

Son yıllarda çok tercih edilen örneği ise kalp yaka straplezdir. M yaka da denen kalp yaka, 2 tane eğrinin kalp şeklini vererek birleştiği formdan oluşur. Eğer daha seksi ve gösterişli bir görüntü istiyorsan kalp yaka tercih etmelisin.

Kimler straplez gelinlik giymeli, straplez gelinliklerle saçımı nasıl yaptırmalıyım, nasıl takılar takmalıyım, nasıl bir iç çamaşırı kullanmalıyım diye merak ediyorsan straplez gelinlikler hakkında bilmen gereken her şeyi burada anlatıyorum.

Kare Yaka Gelinlikler

V yaka, kayık yaka ve straplez yakadan sonra en çok tercih edilen yaka tiplerinden biri olan kare yaka gelinlikler, sağ ve sol yandaki askıların dik inerek keskin bir şekil verdiği yaka kesimidir. Bir tarafı açık kare gibi düşünebilirsin.

Gelinlikte vurgulamak istediğin yer köprücük kemiği ve dekolte bölgesi ise kare yaka ile oldukça dikkat çekici bir görüntü yakalayabilirsin. Açık yani derin kare yaka gelinlikler boynu daha ince ve uzun gösterir. Kısa ve dolgun bir boynun varsa üst bedenini uzatır.

Göğüslerin iri ise kare yakayı tercih edebilirsin ama iri göğüsler için benim önerim derin V yaka gelinlikler. Sanılanın aksine iri göğüslerde derin V efekti vücudu bölerek orantılı bir görüntü yaratır. En çok tercih edilenler kare yaka prenses gelinlik olmasına rağmen bana kalırsa düz ya da balık gelinliklerle de son derece şık duruyor. A kesim ise bu yaka tipini biraz gölgeliyor.

Kare yakada boynun köprücük kemiğin açık olacağı için takı konusunda özgür olabilirsin. Gelin seti takmak istersen rahatlıkla takabilirsin. Fakat kolyenin dekolte bölgesine V formunda sarkan tipte olmamasına özen göster kare formla uyumsuz görünür.

U Yaka Gelinlikler

U yaka, ismi üzerinde U harfi formunda bir eğime sahiptir. Derinliği ayarlanabilir, dekoltesi istenilen düzeyde tutulabilir. U yaka kürek kemiğini sergilediği için boynu ince ve uzun gösterir.

Küçük göğüslü ve atletik vücut tipli isen U yaka gelinlikleri rahatlıkla giyinebilirsin. İri göğüslü isen derin U yerine daha kapalı bir kesim tercih edebilirsin.

Göğüslerin çok iri değilse risksiz ve kolay kullanımlı bir yaka tipidir. U yaka basit bir yaka tipi olarak görünebilir ama U yakanın sırtı da derin U şeklinde dekolte olduğunda bu yaka tipi olduğundan daha göz alıcı görünecektir.

Kare yakadaki gibi bu yakada da takı konusunda özgür olabilirsin. Boynun açık olacağı için gelin seti ve kolye konusunda özgürsün.

Halter Yaka Gelinlikler

Halter yaka, gelinliğin boyun arkasından bağlandığı yaka şeklidir. Omuzlardan oyuktur. Yüzücü mayolarının üst bedenini aklına getirerek ne demek istediğimi anlayabilirsin. Gelinlikte güçlü omuzları ön plana çıkartmak için idealdir ve üst bedeni daha uzun gösterir.

Silüeti yukarı çeken ve vücudun formda görünmesini sağlayan halter yaka gelinlikler, düzgün omuzlar ve diri kollarla muhteşem bir görüntü verir. Kaslı ve sıkı kollar, küçük göğüsler ve güzel omuzlarla son derece hoş duran bir gelinlik yaka tipi.

Fakat sarkık ve toplu bir üst bedende, kalın kollarda, geniş boyunda kesinlikle uzak durulması gereken bir model.

Takı konusuna gelirsek gelin seti kullanamayacağını söylemem gerekiyor. Küpe, yüzük gibi boyun bölgesinden uzak parçalara yönelmelisin.

Hakim Yaka Gelinlikler

Yüksek yaka ya da dik yaka olarak da bilinen hakim yaka, göğsün tamamını ve kısmen de boynu kapatan bir yaka tipidir. Boyun bölgesini olduğundan daha dolgun gösterir.

Boynun ince, yüzün uzun, omuzların da darsa rahatlıkla hakim yaka gelinlik tercih edebilirsin. Hatta boynu dolgun göstereceği için boynunun inceliğinden şikayet eden gelin adaylarına öneriyorum.

Fakat boynu kısa ve kalın olan gelin adaylarına bu yakayı önermiyorum. Yüksek ve kapalı bir formu olduğu için boynu keser. Kısa boyunlu isen straplez daha ideal olacaktır.

Hakim yaka dik ve yüksek bir kesim olduğundan yine kolye kullanamayacağını bilmelisin. Sade ve şık inci küpeler yardımına koşacaktır.

Boyundan Bağlamalı Gelinlikler

V yaka veya kalp yakanın özelliklerini taşıyan ön kısmının boyundan bağlarla sarılıp ensede birleştiği gelinlik yakasıdır. Bir zamanlar çok moda olan boyundan bağlamalı yaka modeli gelinliklere de sirayet etmişti. Artık karşımıza son derece az çıksa da hala bu yaka tipini arayan gelin adayları var. Boyundan bağlamalı gelinliklerin genellikle M yani kalp ya da V yaka formunda olduklarını söyleyebilirim.

Boyundan bağlamalı gelinlik modellerini özellikle armut vücut tipli gelin adaylarına öneriyorum. Boyundan bağlamalı gelinlikler armut vücut tiplerinde omuzları daha geniş gösterecektir. Böylece kalça ile omuzlar arasında güzel bir orantı yakalanır.

Aslında köprücük kemiğin açıkta olmasına rağmen boyundan bağlı olacağı için boyun bölgesinde bir kalabalık olacak. Bu yüzden ben boynunu çok doldurmamanı önersem de halter ve hakim yakadaki gibi kesin bir kural yok. Boyun askılarının kalınlığına ya da inceliğine göre bir seçim yapabilirsin. Fakat benim önerim küpe takman ve eğer istersen saç aksesuarı kullanman yönünde.

Son olarak bunu söylemek zorundayım: Boyundan bağlamalı yaka tipini kullan, hobi olarak yine kullan ama gelinlikte tercih etme!

dugun.com'dan alıntıdır... (Emeğe saygı ile...)

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar